BAU Innovation and Consultancy Inc. | Denizaltılarda Öz Akustik Kestirimi ve Akustik İzleme/Uyarı Sistemi
20702
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-20702,page-child,parent-pageid-20713,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.2.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 
Denizaltılarda Öz Akustik Kestirimi ve Akustik İzleme/Uyarı Sistemi

Denizaltılarda Öz Akustik Kestirimi ve Akustik İzleme/Uyarı Sistemi

Proje, Ekim 2013’te Savunma Sanayi Müsteşarlığı Teknoloji Kazanım Yükümlülüğü Projesi onaylanmış olup, 12 Nisan 2016 tarihinde başlayan proje ADİK Tersane yürütücülüğünde İTÜNOVA A.Ş. yükleniciliğinde gerçekleştirilip, Aralık 2018 tarihinde başarıyla tamamlanmıştır.

Proje kapsamında, denizaltının Akustik İz’ini oluşturan gürültülere ait ölçümleri gerçekleştirmek ve izlemek maksadıyla, İTÜNOVA A.Ş. tarafından denizaltıyı temsilen üretilen insansız sualtı test aracına konumlandırmak üzere, Akustik İzleme/Uyarı Ünitesi geliştirilmiştir. Sistem, insansız sualtı test aracının üzerindeki akustik gürültülerin ölçümlerini, analizini ve görüntülenmesini sağlar ve belirlenen gürültü seviyeleri için uyarı verir. Elde edilen gürültü verilerinin analizini gerçekleştirmek maksadıyla Akustik İzleme/Uyarı Ünitesi dahilinde yer alan bir yazılım geliştirilmiştir.